Trans Kadınlarda Saç Dökülmesi
Trans Kadınlarda Saç Dökülmesi

Trans Kadınlarda Saç Dökülmesi

Trans kadınlarda saç dökülmesi (veya alopesi) normalde erkeklerde görülen normal saçsızlık paterni ile ilişkilidir – kadın hormonlarının kullanılmasından önce saç çizgisi ve saçsız kalıpların çeşitliliği. Erkeklerde kellik bir hastalık değil, genetik olarak yatkın bireylerde vücudun erkek hormonlarına (androjenler) verdiği tepkidir.

Bununla birlikte, trans kadınların daha küçük fakat yine de önemli bir yüzdesi (hormon tedavisinden önce) kadın tipi inceltme ve saçsızlıktan muzdariptir. Bu durumdan pek bahsedilmez. Bu durum genetik kadınlarda da fark edilenden daha yaygındır, çünkü birçok kadın sorunu gizlemenin bir aracı olarak saç stillerini, perukları ve saç geliştirmelerini gizlemeyi kullanır. Genetik kadınların yaklaşık% 15’inde bir dereceye kadar belirgin saç dökülmesi görülür.

Bununla birlikte, kadın tipi semptomlar genellikle erkek tipinden oldukça farklıdır. Kadınlarda, ön saç çizgisi genellikle saçın yanları ve arkası gibi bozulmadan kalır. Bununla birlikte, başın her tarafındaki ve arkaya doğru olan saçlar incelir veya seyrekleşir. Bu tip saç incelmesi nadiren ‘parlak tip’ saçsızlığa devam eder. Kadınlarda artan miktarda androjen mevcut olduğunda, bu belirgin merkezi saç derisi inceltme paternine adrenal androjenetik kadın tipi alopesi denir.

Çalışmalar, saç yoğunluğunun (belirli bir bölgedeki kılların sayısı), kaybın görsel olarak tespit edilebilmesi için% 50’nin altına düşmesi gerektiğini göstermiştir. Saçların incelmesi sadece foliküllerin kendilerinin kaybıyla ilgili değildir. Saç şaftlarının çapı azaldıkça incelme de daha belirgin hale gelir. Saçın görünümünün ve hissinin (kalınlık ve dolgunluk) çoğu, sadece kılların sayısından değil, saçın kalibresinden (çapından) ve kıvrılmasından kaynaklanmaktadır. Saçın kalınlığını ve dolgunluğunu belirlemenin en iyi yollarından biri, parçayı değerlendirmektir. Saç inceldikçe kısım genellikle genişler. Neyse ki, kadın tipi incelme ve saçsızlaşma, kadın hormon tedavisinin (anti-androjenleri içeren) uygulanmasıyla bir ila iki yıllık bir süre içinde genellikle büyük ölçüde veya tamamen geri dönüşümlüdür.

Erkek tipi kellik genellikle benzer hormon tedavileri ile düzeltilirken, tersine çevirme işlemi genellikle üç ila beş yıl arasındadır ve genellikle bir miktar saç ekimi gerektirir. Önemli bir yeniden büyümenin gerçekleşmesi koşuluyla, genellikle doğal bir görünüm oluşturmak için gereken tek transplantasyon, bir, iki ve üç kıldan oluşan küçük foliküler greftler olacaktır. Topikal ilaç ayrıca saç büyümesini gençleştirmek için etkili bir araç sağlar.

Topikal minoksidil (Rogaine) 1988 yılında erkek tipi kellik tedavisi için onaylanmıştır. Hormonal / anti-androjen tedavilerinin yokluğunda saç büyümesini uyarmanın sadece minimal etkili bir yolu olduğunu bulsak da, hormon tedavisine çok etkili bir yardımcı olduğunu kanıtlıyor.

About admin

Check Also

Burun Ameliyatı

Burun Ameliyatı

Estetik burun ameliyatı olup tıbbi terimi için kozmetik ya da estetik burun ameliyatı. Rinoplasti Latince Rhino (burun anlamına gelir) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete başla!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Tayland'da cinsiyet uyum veya estetik ameliyatları üzerine hizmet veren bir hastaneyiz. Bu tür bir ameliyat düşünüyorsanız WhatsApp hattımız üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz.