Doğal & Bitkisel Hormonlar
Doğal & Bitkisel Hormonlar

Doğal & Bitkisel Hormonlar

Bazen doğal veya bitkisel hormonlar olarak adlandırılan fitoöstrojenler, bitkilerden ekstrakte edilen doğal olarak oluşan maddelerdir. Molekülleri normalde bir kadının vücudunda üretilen östrojenlere çok benziyor. Fakat aynı zamanda meme kanseri ilacı tamoksifen gibi bazı anti-östrojenlere benziyorlar.

Reklam ve ağızdan ağıza geliştirilen bir ilgiyle, birçok trans kadın, diğerlerinin yanı sıra fiziksel olarak dişileştirmenin bir aracı olarak siyah kohosh, kimyon, hurma, dereotu, motherwort, kırmızı yonca ve soyadan çeşitli özler denedi.

Soya fasulyesi ve kırmızı yonca izoflavonları, sağlıklı gıda mağazalarında ve internet satışlarında popüler olan bu zayıf östrojen benzeri maddelerin iki çeşididir. İzoflavonlar için reklamı yapılan iddialar, sıcak basmaların tedavisinde östrojen veya progesteron preparatlarına alternatif isteyen genetik kadınlara da büyük ilgi uyandırdı — bazen menopozdaki kadınların maruz kaldığı kızarma, terleme ve ısı hissi atakları.

Trans ve genetik kadınlar farklı nedenlerle doğal hormonlar isteyebilirken, uygun bir östrojenik etki için aynı arzuyu paylaşırlar. Genetik dişiler son zamanlarda doğal östrojen alternatiflerini resmi çalışmayı teşvik edecek kadar çok sayıda kullanmışlardır. Öte yandan, fitoöstrojen kullanan transeksüel kadınlar, nispeten az sayıda olmakla birlikte, TGIP’de ve diğer transseksüel sağlayıcılar tarafından bu doğal hormon benzeri maddelerin kendi kendine uygulanmasına göre sıklıkla incelenmiştir.

Tgıp’de görülen fitoöstrojenlerin etkileri klinik uygulamada görülen çok sayıda hastadan elde edilmiştir. Birçok kişi aylar veya yıllar boyunca çeşitli bitkilerin büyük dozlarını bildirmiş olsa da, önemli bir feminizasyon görmedik.

Östrojenik özellikler ne olursa olsun sadece çok zayıf bir biçimde mevcut olsa da, çok büyük ve potansiyel olarak toksik miktarlar sıklıkla tüketilir. Bazı bireylerde hastalık ve muhtemelen kalıcı organ hasarı şeklinde toksik sonuçlar gösterilmiştir.

Mayo Clinic merkezli Kuzey Merkez Kanser Tedavi Grubu Kliniği, sıcak basmaları sona erdirmek veya azaltmak için soyanın yararları hakkındaki iddiaları içeren çok sayıda reklamın yol açtığı 177 meme kanseri mağdurunu inceledi. Bu çalışmanın sonuçları 28 Şubat 2000’de yayınlandı.

Çalışmada, meme kanseri için kemoterapi veya tamoksifen tedavisi gören kadınları da etkileyen flaşlara çarpıntı ve endişe duyguları eşlik edebileceği ve yaşam için çok yıkıcı olabileceği belirtildi. Çalışmanın yazarlarından Charles Loprini, ”Bu soya fitoöstrojen ürününün sıcak basmaları hafifleteceğine dair iyimser umutlara rağmen, bu çalışmadan elde edilen bilimsel veriler yardımcı olmadığını gösterdi” dedi.

Mayo Clinic’te yapılan çalışmanın sonucu, soya hapı alan 177 meme kanserinden kurtulanların gözle görülür bir değişiklik yaşamadığını buldu: soya fasulyesinde bulunan östrojen benzeri madde, sıcak basmaları durdurmada veya azaltmada etkili değil — bu tür ürünler için reklamı yapılan iddialara itiraz ediyor.

Ancak doğal veya farmasötik olsun, hormon tedavisi risksiz değildir. Kendi kendine uygulanan bitkisel (veya farmasötik) bir programı sürdürenler bir doktor tarafından düzenli olarak izlenmelidir.

Ek olarak, geleneksel farmasötik programlarla uyumlu olarak kullanıldığında bitkisel hormon rejimleri, feminizasyonu arttırmak yerine muhtemelen engelleyecektir. Bu zayıf östrojen benzeri moleküller artmaz, ancak farmasötik rejimle rekabet eder.

Ve sonra doz sorunu var. Bitkiden ne çıkarıldığı ya da saflığı hakkında hiçbir fikri yoktur. Ve hayattaki her şeyde olduğu gibi, biraz bitkisel östrojen sizin için iyi olabilir, ancak çok şey size zarar verebilir. Sonuçta, tıbbi hormon tedavisi yerine bitkisel hormon alan transseksüel kadın temelde bir deney yapıyor. Biraz dişileşiyor olabilir ya da olmayabilir. Sağlığını tehlikeye atabilir ya da atmayabilir. Ama bunu yapıyor “doğal olarak.”

About admin

Check Also

Hormon İlaçları

Trans Kadın Hormon İlaçları ve Yan Etkileri

Bireyin dişileştirici tedaviye yanıtı değişecek olsa da, trans kadınların çoğunluğu için genel östrojenik etkilere ek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete başla!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Tayland'da cinsiyet uyum veya estetik ameliyatları üzerine hizmet veren bir hastaneyiz. Bu tür bir ameliyat düşünüyorsanız WhatsApp hattımız üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz.