Burun Ameliyatı
Burun Ameliyatı

Burun Ameliyatı

Estetik burun ameliyatı olup tıbbi terimi için kozmetik ya da estetik burun ameliyatıRinoplasti Latince Rhino (burun anlamına gelir) ve Yunanca Plasty (şekillendirme veya kalıplama anlamına gelir) kelimesinden türetilmiştir.

Burun inceltme veya burun işi olarak da bilinen Rinoplasti, burun boyutunu küçültmek, burun ucunun şeklini değiştirmek için tasarlanmıştır.

Burun ameliyatı, rekonstrüktif bir prosedür olarak, burun kemiklerini parçalayarak ve istenen şekle yeniden ayarlayarak travma veya doğumdan kaynaklanan asimetrilerin düzeltilmesine yardımcı olur.

Rinoplasti sadece kozmetik nedenlere hitap etmekle kalmaz, aynı zamanda hastaların her iki burun deliğinden nefes alabilmelerini sağlamak için fonksiyonel faydalar sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Şu Şekilde De Bilinir: Burun Estetiği

Burun Ameliyatının Faydaları

Bir burun ameliyatı, sırasıyla 15 yaş üstü ve 17 yaş üstü hem erkek hem de kadınlara fayda sağlayabilir.

Burun estetiği burun yapısının iç veya dış deformasyonları olan hastalara fayda sağlayabilir. Bu kusurlara yanma, ciddi travma, genetik mutasyonlar, kanser ve toksik maddelere maruz kalma neden olur.

Nazal arıtma, hastaların fiziksel görünümlerini ve yüz oranlarını değiştirmelerine yardımcı olan önemli bir kozmetik prosedür olabilir.

Rinoplasti Prosedürü

Genel anestezi genellikle burun estetiği işleminden önce uygulanır. Ağrısız bir ameliyat sağlamak için hastalara intravenöz ilaçlarla kombine oral ilaçlar verilir.

Burun ameliyatı, bireysel vakaların karmaşıklığına bağlı olarak yaklaşık bir ila iki saat sürecektir.

İnsizyonlar burun deliği jantlarının içinde yapılır veya burun jantının üzerine yerleştirilebilir. Yumuşak dokular alttaki yapıdan ayrılır. Daha sonra deformiteden sorumlu kemik ve kıkırdak yeniden şekillendirilecektir.

Burun ameliyatı prosedürü büyük ölçüde bireysel vakalara bağlı olacaktır. Örneğin, solunum problemi olan hastaların tıkanıklıkları gidererek septoplasti prosedürüne tabi tutulması tavsiye edilirken, anormal derecede büyük burunları olanların burun kemiklerini kırarak boyutunu azaltmaları önerilir.

Rinoplasti iki tür prosedüre ayrılır – kapalı ve açık rinoplasti.

Açık rinoplasti, kolumella boyunca bir kesi yapılarak gerçekleştirilir. Bu işlem küçük, kolayca solan yara izleriyle kesin sonuçlar verebilse de iyileşme süresi uzar ve doku hasarı riski oluşabilir. Öte yandan kapalı rinoplastide dış insizyon daha kısa iyileşme süresi sağlayan ve dokuların bozulmasını önleyen bir seçenek değildir.

Yara izleri kalıcı olduğundan, kapalı bir burun ameliyatı izleri tamamen burnun içinde gizleyecektir. Ne yazık ki, açık burun ameliyatı tekniği burun tabanında burun delikleri arasında bir iz bırakacaktır.

Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme

Burun ameliyatından hemen sonra hastanın burnu asimetrik ve eğri görünebilir. Bu nedenle burun şeklini korumak için plastik ateller veya burun paketleri kullanılabilir. Burun estetiği ameliyatından bir hafta sonra yarık çıkarılacaktır.

Morarma, şişme, uyuşma veya hafif ila şiddetli ağrı görülür. Buz paketleri, ağrı kesici ilaçlar ve uyku hapları doktorunuz tarafından verilebilir.

Daha hızlı iyileşme için, bir hasta soğuk kompres uygulamalıdır. Burun ilaçlarından kaçının, tuzlu su spreyi ve nemlendirici kullanın, kafayı yüksek tutun ve burun toplanmasını önleyin.

İyi bir diyet de burun ameliyatının iyileşme sürecine yardımcı olur. Çorba, et suyu, meyve suyu ve su içeren sıvı bir diyet, normal yemeğe devam etmeden önce midenin normalleşmesine yardımcı olabilir.

Bir burun ameliyatının sonuçları işlemden üç ay sonra görülebilir.

Sonuç

Burun ameliyatının sonuçları kalıcıdır. Bununla birlikte, normal yaşlanma süreci nedeniyle burnunuz biraz değişecektir.

Burun ameliyat öncesi ve sonrasında öngörülmeyen şekillerde değişebileceğinden burun revizyonları mümkündür. Revizyonlar ancak son burun ameliyatınızın yapıldığı tarihten bir yıl sonra yapılabilir.

Cerrahi tesis ve Maliyet

Rinoplasti işlemi hastane ortamında veya ayakta tedavi gören cerrahi tesislerde yapılır.

Burun ameliyatının maliyeti lokalizasyona, cerraha, kullanılan tekniğe ve olgunun karmaşıklığına göre değişir. Rinoplastinin ortalama maliyeti 3.000 ila 5.000 $arasında değişmektedir. Bu ücretlere ameliyathane tesisi, anestezi, hastanede kalış süresi ve diğer ilgili masraflar dahil değildir.

Yan Etkiler, Riskler, Komplikasyonlar ve Çelişkiler

Burun ameliyatından sonra hasta kanama, cilt problemleri, enfeksiyon, burun tıkanıklığı, anesteziye alerjik reaksiyonlar ve iç şişlik gibi sorunlar yaşayabilir.

Komplikasyonlar arasında burun anormal şekli, hava yolu obstrüksiyonu, anesteziye reaksiyon, renk değişikliği, iç yara, koku kaybı ve yapısal destek,  perforasyon, kalıcı uyuşukluk, sinüzit, yara enfeksiyonu, damar çatlaması ve görünebilir.

Trans Kadın

About admin

Check Also

Hormon İlaçları

Trans Kadın Hormon İlaçları ve Yan Etkileri

Bireyin dişileştirici tedaviye yanıtı değişecek olsa da, trans kadınların çoğunluğu için genel östrojenik etkilere ek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete başla!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Tayland'da cinsiyet uyum veya estetik ameliyatları üzerine hizmet veren bir hastaneyiz. Bu tür bir ameliyat düşünüyorsanız WhatsApp hattımız üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz.