Trans Kadınlar İçin Cinsellik ve Cinsel Sağlık
Trans Kadınlar İçin Cinsellik ve Cinsel Sağlık

Trans Kadınlar İçin Cinsellik ve Cinsel Sağlık

Seks yapıyorsanız veya bunu düşünüyorsanız, kendinizi ve başkalarını korumak için bunu güvenli bir şekilde yapmanın yollarını öğrenin. Riskleri nasıl yönetebileceğinizi ve iyi cinsel sağlığı nasıl koruyabileceğinizi görün ve cinsel yaşamınız hakkında kendinizi iyi hissedin.

Bu bilgi trans kadınlar, transfeminin ve ikili olmayan kişiler ve doğumda erkeğe atanan (AMAB) ancak farklı şekilde tanımlayan herkes içindir.

İyi cinsel sağlığın hayati bir parçası, kendinizi iyi hissettiren cinsiyeti istemek için güven ve becerilere sahip olmak anlamına gelir. Cinsiyetle kendi konfor seviyemizi bilmek ve risklerini ve faydalarını anlamak, cinsiyetle güvenli bir ilişki kurmamızı sağlar.

Hepimiz farklıyız ve trans kadın ya da ikili olmamanın tek bir yolu yok. Bazılarımız, fiziksel bir geçişi nasıl ve nasıl yaptığımızdan bağımsız olarak, vücudumuzun cinsel olarak tadını çıkarabileceğimizi hissediyoruz. Diğerleri için daha zor olabilir. Bu spektrumda nerede olursanız olun, kendinizden zevk alma ve yaşadığınız cinsellikle kendinizi rahat ve güvende hissetme hakkınız vardır.

Bir süre önce geçiş yaptıysanız, tatmin edici bir cinsel yaşama nasıl sahip olacağınızı bildiğinizden emin olabilirsiniz, ancak cinsel sağlık ve refah hakkında bazı bilgilere ihtiyacınız olabilir.

Geçiş ve kendiniz hakkında iyi hissetmek

Düşüncelerimiz ve duygularımız bedenlerimizi nasıl gördüğümüzde önemli bir rol oynar ve cinsel refahımız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Kendinize karşı nazik olmak ve vücudunuza dikkat etmek gerçekten önemlidir, bununla çelişiyor olsanız bile. Her zaman böyle hissetmeyebilirsin. Fiziksel refahınız ruh halinizi ve zihinsel sağlığınızı etkileyebilir. Vücudunuza bakmak genel refahınızı artıracaktır.

Özellikle eşiniz vücudunuzun sevmediğiniz veya rahatsız edici bulduğunuz çekici kısımlarını bulursa, cinsiyette gezinmek zor olabilir. Cinsellikten zevk alma hakkına sahipsin ve istemiyorsan vücudunun bazı kısımlarını kullanmak zorunda hissetmemelisin. Yeni beceriler ve iletişim kurma yollarını öğrenmek, daha güvenli cinsellik konusunda pazarlık etmenize ve güveninizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Östrojen hormonlarının vücuda sokulması cinsel dürtünüzde değişikliklere neden olabilir. Farklı insanlarla, farklı cinsiyetlerle ve vücut tipleriyle yeni şeyler keşfetmek ve denemek isteyebilirsiniz. Herkes farklıdır. Cinsel tercihleriniz anal, oral veya vajinal / frontal cinsiyette alıcı ve / veya nüfuz edici bir partner olmayı içerebilir. Farklı tipte prezervatifler, barajlar, yağlar, hazırlık ve moral de dahil olmak üzere kendinizi ve eşinizi korumanın her zamankinden daha fazla yolu var.

Ameliyatın yapıldığı vücudun içinde ve üzerinde birçok ameliyat yeri olacak, bu yüzden iyileşirken dikkatli olun. Araştırmanıza yardımcı olacak çeşitli oyuncaklar mevcuttur.

Cinsellik konusunda utangaç hissedebilirsiniz, özellikle de uzun yıllardır kaçınıyorsanız. Bu doğal ve anlaşılır bir duygudur. Kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak sizin için doğru ortağı bulmak için zaman ayırın.

Eğer seks yapıyorsanız, bunu güvenli bir şekilde yapmanın yollarını öğrenmelisiniz, böylece kendinizi ve başkalarını koruyorsunuz.

Yaşadığınız seksten mutlu ve rahat olduğunuzdan emin olmanın yanı sıra, cinsiyeti daha güvenli hale getirmek sizin ve eşinizin fiziksel sağlığına bakar.

Cinselliğinizi keşfetmek gerçekten heyecan verici olabilir ve yeni şeyler veya vücudunuzun yeni bölümlerini keşfediyor olabilirsiniz. Geçiş döneminizde nerede olursanız olun ve ameliyat olmaya karar vermiş olsanız da olmasanız da, güvenli ve keyifli seks yapma hakkınız vardır.

PrEP (ön maruz kalma-profilaksi) sizi hıv’den koruyan bir haptır. Cinsel ilişkiden önce ve sonra HIV negatif kişiler tarafından alınır.

HIV engellemek için içinde ilaç anlamına gelir. Doğru alındığında hıv’in bulaşmasını durdurmada oldukça etkilidir.

Hazırlık vajinal / frontal ve anal seks sırasında koruma sağlar. Trans kadınlar ve trans kadınsı insanlar için kullanımı güvenlidir ve vajinoplasti de dahil olmak üzere yaşadığınız cinsiyeti onaylayan ameliyatlardan bağımsız olarak etkilidir.

Hazırlık ve hormon tedavisi

Hazırlık hormon tedavinizi etkilemez veya etkileşime girmez.

İngiliz HIV Derneği yönergeleri, PrEP ile cinsiyet onaylayan hormonlar arasında bilinen bir etkileşimin olmadığını belirtmektedir. Hazırlık, aldığınız hormonların çalışmasını engellemez.

Hazırlık vücutta veya yüzde yağ yeniden dağılımına neden olmaz.

Hazırlık senin için uygun mu?

HIV negatifseniz ve prezervatiflerin kolayca kullanılmadığı veya her zaman kullanılmadığı çeşitli durumlarda seks yaparsanız hazırlık sizin için doğru olabilir. Bu, özellikle alıcı bir ortaksanız veya kendinizi HIV bulaşmasından korumak için kontrol altına alarak size güç verir.

Cinsel olarak aktifseniz, cinsel sağlığınızın üstünde kalmanız önemlidir. Bu, HIV ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarındüzenli olarak taranması anlamına gelir. HIV’ maruz kalma riskiniz, kiminle seks yaptığınıza, ne sıklıkta ve ne tür bir seks yaptığınıza bağlı olarak değişir.

İş ortaklarınızı değiştirirseniz veya sıradan veya yeni iş ortaklarınız varsa, her üç ayda bir test etmeniz önerilir. Yeni bir partnerle seks yapmadan önce test etmek ve yılda en az bir kez HIV testi yapmak her zaman iyi bir fikirdir.

Nerede ve nasıl test edilir

Bir cinsel sağlık kliniğinde test, çevrimiçi posta testi, HIV test merkezleri ve sağlık uzmanınız da dahil olmak üzere HIV testi yapmanın birçok yolu vardır.

Evinizde yapabileceğiniz ve anında sonuç alabileceğiniz çevrimiçi kendi kendine testler bile sipariş edebilirsiniz.

Bölgenizde ücretsiz çevrimiçi HIV testi hizmetleri bulun.

Modern HIV tedavisi artık hıv’li kişilerin hıv’i geçirme endişesinden arınmış, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeyi bekleyebilecekleri anlamına geliyor. Tedavinin başlamasından tespit edilemez hale gelmesi ve virüsü geçememesi altı aya kadar sürebilir.

Düzenli olarak HIV testi yaptırmanız önemlidir, çünkü hıv’iniz olup olmadığından emin olmanın tek yolu budur.  HİV’iniz varsa, ne kadar erken öğrenirseniz, hayat kurtaran tedaviye ve desteğe o kadar çabuk erişebilirsiniz.

Çoğu HIV ilacının hormon tedavisi ile alınması güvenlidir. HIV doktorunuz sizin için en uygun tedaviyi seçmenize yardımcı olacaktır. Birleşik Krallık’ta HIV tedavisi herkes için ücretsizdir.

Sağlıklı kalmak, HIV ile iyi yaşamak için çok önemlidir, şimdi modern HIV tedavisi onunla ilişkili risklerin çoğunu halleder.

Sağlıklı kalmak

Sağlıklı kalmak, doğru yemek yemek, yeterince egzersiz yapmak ve uyuşturucu, alkol ve sigara dumanından kaçınmak kadar kolay olabilir.

Ruh sağlığınıza dikkat etmek, düzenli muayenelere katılmak ve sağlıklı ilişkiler sürdürmek gelişmenize yardımcı olacaktır. HIV ile yaşayan bir kişi olarak haklarınızı ve bulaşma riskinizi bilmeniz de önemlidir.

Hormonlar ve HIV tedavisi

HIV ile yaşıyorsanız, antiretroviral tedaviniz hormon tedavinizle birlikte güvenli bir şekilde alınabilmesi için uyarlanacaktır.

Şu anda, antiretrovirallerin çoğunun hormonlardan etkilenmediği görülmektedir. Ancak, birlikte iyi çalışmayan birkaç ilaç var. Hormon seviyelerinizin izlenmesi ve HIV sağlık ekibinizin aldığınız hormonları (reçetelenmemiş olanlar dahil) bilmesi önemlidir.

Lipodistrofi (yüz, bacaklar, kollar veya kalçalardan bir miktar yağ kaybetmek veya başka yerlerde yağ kazanmak gibi vücut yağ değişiklikleri) bazı eski anti-HIV ilaçlarının bir yan etkisidir. Bu ilaçlar artık uzun süreli kullanım için mümkün olduğunca kaçınılmaktadır.

About admin

Check Also

Hormon İlaçları

Trans Kadın Hormon İlaçları ve Yan Etkileri

Bireyin dişileştirici tedaviye yanıtı değişecek olsa da, trans kadınların çoğunluğu için genel östrojenik etkilere ek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete başla!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Tayland'da cinsiyet uyum veya estetik ameliyatları üzerine hizmet veren bir hastaneyiz. Bu tür bir ameliyat düşünüyorsanız WhatsApp hattımız üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz.