Transeksüel Olmak Nedir?
Transeksüel Olmak Nedir?

Transseksüel Olmak Nedir?

Transseksüeller doğumda atandıkları cinsiyetten farklı bir cinsiyet kimliğine sahipken, cisgender insanlar doğumda atandıkları cinsiyetle aynı cinsiyet kimliğine sahiptir.

Bazen, transseksüel yanlışlıkla tüm potansiyel cinsiyet kimlikleri için bir şemsiye terim olarak kullanılır, ancak tüm cinsiyet çeşitliliği bireyleri transeksüel olarak tanımlamaz. İnsanlar ayrıca cinsiyet kimliğini ve cinsel yönelimi karıştırabilir. Cinsel yönelim, bir kişinin diğer insanlara veya hiç kimseye (aseksüel bireyler için) karşı romantik, duygusal veya fiziksel çekim duygularını tanımlar. Bir kişinin cinsiyet kimliği, cinsiyete göre içsel benlik duygusudur; bu, erkek, kadın, her ikisinin bir karışımı olabilir veya ikisi de olmayabilir.

Bir kişinin kimliğinin diğer bölümleri gibi, cinsiyet kimliği de bir kişinin kim olduğunun önemli bir parçasıdır ve her bireye özgüdür. Bir kişinin cinsiyet kimliği doğumda atandıkları cinsiyetten farklı olabileceğinden, farklı cinsiyet kimliklerinin farkında olmak ve sizden kullanmasını istedikleri zamirleri ve kimlik tanımlayıcılarını kullanarak insanların nasıl tanımladıklarına saygı duymak önemlidir.

Dil sürekli gelişmektedir ve insanların farklı terimler veya tanımlayıcılar için tercihleri olabilir. Aşağıda cinsiyet kimliği ile ilgili yaygın olarak kullanılan bazı terimler açıklanmaktadır.

Agender

Agender olan bir kişi herhangi bir cinsiyete sahip değildir veya onunla özdeşleşmez.

Cinsiyet Disforisi

Cinsiyet disforisi, bir bireyin cinsiyet kimliği doğumda atandıkları cinsiyetle uyuşmadığında hissedebileceği sıkıntıyı tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Cinsiyet çeşitliliğine sahip tüm bireyler cinsiyet disforisi yaşamazlar.

Cinsiyet Genişlemesi

Cinsiyet genişlemesi, cinsiyet ikilisininkinden daha geniş veya daha esnek bir cinsiyet kimliği ve / veya cinsiyet ifadesi yelpazesi yaşayan bir kişiyi tanımlamak için kullanılabilir (yani, cinsiyetin erkek ve kadın olmak üzere iki farklı biçime sınıflandırılması). Cinsiyeti genişleyen bir kişi herhangi bir cinsiyete bağlı olmayabilir, cinsiyetlerin bir karışımını yaşayabilir veya öncelikle erkek veya kadın olarak tanımlayabilir, ancak bir cinsiyet kimliği yelpazesinde olabilir. Emin değilseniz, bir kişinin hangi zamirleri kullandığını sormak en iyisidir.

Cinsiyet Uyumsuzluğu

Cinsiyet uyumsuzluğu, kişinin cinsiyet kimliğinin doğumda atandıkları cinsiyetle uyuşmadığı zamanları tanımlar.

Cinsiyete Uygun Olmayan

Cinsiyete uymayan bir kişi cinsiyet klişelerine uymaz veya belirli bir cinsiyetten bir kişinin nasıl olması veya davranması gerektiğine dair yaygın olarak tutulan toplumsal inançlara bağlı kalmaz.

Nonbinary

Nonbinary, cinsiyet kimliği cinsiyet ikilisi tarafından tanımlanmayan bireyleri tanımlar. Nonbinary, farklı insanlar için farklı şeyler ifade ettiğinden, nonbinary’nin böyle tanımlayan bir birey için ne anlama geldiğini sormak önemlidir.

Transseksüel

Transseksüel bir kişi, cinsiyet kimliği doğumda atandıkları cinsiyetle uyuşmayan kişidir. Transseksüeller, bedenlerini cinsiyet kimlikleriyle eşleştirmek için cinsiyet onaylayan hormon tedavisi veya cinsiyet onaylayan cerrahi gibi adımlar atabilir veya atmayabilir.

About admin

Check Also

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Sonrası Orgazm!

Trans Kadınlar Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Sonrası Orgazm Olabilir mi?

Evet, bu mümkün. Cinsiyet geçiş ameliyatı (bazen cinsiyet onaylama ameliyatı veya cinsiyet değiştirme ameliyatı olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete başla!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Tayland'da cinsiyet uyum veya estetik ameliyatları üzerine hizmet veren bir hastaneyiz. Bu tür bir ameliyat düşünüyorsanız WhatsApp hattımız üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz.