Cinsiyet Geçiş Ameliyatı Nedir?
Cinsiyet Geçiş Ameliyatı Nedir?

Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı Nedir?

Bazen cinsiyet değiştirme ameliyatı olarak adlandırılan cinsiyet geçiş ameliyatı, cinsiyet disforisi olan bireyleri istedikleri cinsiyete geçirmek için yapılır.

Cinsiyet disforisi olan insanlar genellikle yanlış cinsiyette doğduklarını hissederler. Biyolojik bir erkek daha çok kadın olarak tanımlanabilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Cerrahi genellikle fiziksel geçiş sürecindeki son adımdır, ancak hafifçe yapılması gereken bir karar değildir.

Birçok sağlık hizmeti sağlayıcısı, hastalara resmi olarak cinsiyet disforisi teşhisi konulmasını ve cerrahi olarak geçiş yapmaya gerçekten hazır olup olmadıklarını belirlemek için danışmanlık yapılmasını gerektirir.

Hastalar genellikle önce hormon tedavisine tabi tutulur. Hormonlar, biyolojik cinsiyetin ikincil cinsiyet özelliklerini baskılayabilir ve daha çok arzu ettikleri cinsiyete benzemelerini sağlayabilir. Örneğin, kadınlar androjen alır ve yüz kılları geliştirmeye başlar. Erkekler daha kadınsı görünmek için östrojen ve anti-androjen alırlar.

Cerrahlar ayrıca hastaların en az bir yıl boyunca istedikleri cinsiyette yaşamalarını gerektirebilir. Bir erkek, kültürde geleneksel olarak bir kadın gibi giyinebilir. Birçok erkek isimlerini değiştirir ve kadın zamirleriyle kendilerine atıfta bulunur. Erkeklere geçiş yapan kadınlar bunun tersini yapar.

Cerrahi geçiş çeşitli prosedürleri içerebilir.

Kadınlar geçiş yapan erkeklerin testisleri ve penisleri çıkarılır. Prostat bezi de çıkarılabilir veya çıkarılamaz. Penis dokusu vajina ve klitoris oluşturmak için kullanılır. Labia – vajinayı çevreleyen “dudaklar” – skrotal deriden yapılabilir. Üretra (idrarın vücuttan ayrıldığı tüp) kısaltılır.

Birçok biyolojik erkeğin dudaklarının, gözlerinin, burnunun veya Adem elmasının görünümünü değiştirmek için yüz feminizasyon ameliyatı da vardır.

Ameliyattan sonra hastalar yeni vajinayı açık ve esnek tutmak için vajinal dilatörler kullanırlar.

Erkekliğe geçiş yapan kadınlar için ameliyat daha karmaşık ve pahalıdır. Göğüsler, yumurtalıklar ve uterus çıkarılır ve vajina kapatılır.

Penis ve skrotum diğer dokulardan yapılabilir. Bazı durumlarda, bir penis implantı kullanılır. Üretra uzatılır, böylece hasta ayakta dururken idrar yapabilir.

Yeni bedenlerine ve yaşam tarzlarına uyum sağladıkları için çoğu hasta için sürekli psikoterapi önerilmektedir.

Cinsiyet disforisi olan tüm insanlar ameliyat olmaz. Bazıları tıbbi müdahale olmadan karşı cins olarak yaşamakta kendilerini rahat hissederler. Diğerleri hormon tedavisinin kişisel ihtiyaçları için yeterli olduğunu bulur.

About admin

Check Also

Burun Ameliyatı

Burun Ameliyatı

Estetik burun ameliyatı olup tıbbi terimi için kozmetik ya da estetik burun ameliyatı. Rinoplasti Latince Rhino (burun anlamına gelir) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete başla!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Tayland'da cinsiyet uyum veya estetik ameliyatları üzerine hizmet veren bir hastaneyiz. Bu tür bir ameliyat düşünüyorsanız WhatsApp hattımız üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz.