Burun Ameliyatı veya Rinoplasti
Burun Ameliyatı veya Rinoplasti

Burun Ameliyatı veya Rinoplasti

Burun ameliyatı veya rinoplasti, burun kemiklerini şekillendirip yeniden konumlandırarak ve istenen görünümü oluşturmak için kemiği ve kıkırdağı gerektiği gibi kırparak burnun görünümünü değiştirir. Örneğin, rinoplasti büyük bir kamburu veya geniş veya yuvarlak bir burun ucunu düzeltmek için kullanılır.

Genellikle tüm cerrahi insizyonlar burun içinde yapılır. Ancak bazen aşırı büyük burun delikleri gibi bazı problemler için dış insizyonlara ihtiyaç vardır.

Rinoplasti yeni bir işlem değildir. Birçok iyileştirme gerçekleşmiş olsa da, temel operasyon 60 yıldan daha uzun bir süre önce geliştirilmiştir.

Burun yüzün en belirgin özelliğidir. Tecrübelerimize göre, birçok transseksüel birey, yüz görünümündeki en belirgin gelişmelerden birini yapmak için burun inceliğini buluyor. Burun ucunun ince bir şekilde kaldırılması gibi küçük değişiklikler genellikle daha genç ve kadınsı bir görünüm yaratacaktır. Ayrıca, kaş sırtlarının azaltılması, aşırı ise, kadınsı görünümü daha da iyileştirebilir. Bununla birlikte, nadiren, alt (çene) yeniden şekillendirmeden genel feminizasyonda önemli bir iyileşme görüyoruz. Yüzün yeniden şekillendirilmesi bekleniyorsa, en iyi sonuç için daha sonra burun ameliyatı planlanmalıdır.

Burun ameliyatı dramatik bir iyileşme sağlayabilirken, maalesef bu ameliyatta ortaya çıkacak en geniş sonuç yelpazesini buluyoruz; rinoplasti prosedürü oldukça teknik uzmanlık, sanatsal nüans ve hastanın ihtiyaçlarını anlamak için zaman ayırmaktan oluşur. Bu nedenle, rinoplasti konusunda uzmanlaşmış bir cerrahın hizmetlerini aramaya özel dikkat gösterilmelidir. Ek olarak, bu karmaşık ameliyatı diğer yüz prosedürleriyle birleştirmek nihai sonucu tehlikeye atabilir.

Rinoplasti lokal anestezi altında bir miktar sedasyonla veya genel anestezi ile yapılabilir. Genellikle, rinoplasti, bir hastanede gece uyumanıza gerek olmayan bir günlük ameliyat prosedürüdür. Ameliyattan sonra, ameliyattan bir hafta sonra burnun dışına bir atel bantlanacak ve burun deliklerinin içine yerleştirilmiş bazı yumuşak kauçuk drenajlarınız olabilir.

Burun Ameliyatı

Rinoplasti genellikle bir ila üç saat sürer. Ameliyat sırasında burun derisi, destekleyici kemik ve kıkırdak çerçevesinden ayrılır ve daha sonra istenen şekle getirilir. Heykelin doğası probleminize ve cerrahınızın tercih ettiği tekniğe bağlı olacaktır. Son olarak, cilt yeni çerçeve üzerinde yeniden çizilir.

Birçok plastik cerrah burun içinden burun estetiği yaparak burun deliklerinin içine kesi yapar. Bu yöntem harici bir yara izi oluşturmaz. Başka bir teknik “açık” bir prosedürü içerir ve daha karmaşık durumlarda kullanılabilir. Burun deliklerini ayıran dikey doku şeridi olan kolumella boyunca küçük bir kesi yapılır. Burun deliklerinin içinde veya burnun tabanında kesikler yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, kıkırdak ve kemiğe erişim sağlanır ve daha sonra şekil verilebilir.

Ameliyat tamamlandığında, burnunuzun yeni şeklini korumasına yardımcı olmak için bir atel uygulanacaktır. Hava geçişleri arasındaki bölme duvarı olan septumu stabilize etmek için burun deliklerinize burun paketleri veya yumuşak plastik ateller de yerleştirilebilir.

Kurtarma

Ameliyattan sonraki ilk yirmi dört saat içinde yüzünüz kabarık hissedecek, burnunuz ağrıyabilir ve donuk bir baş ağrınız olabilir. Çoğu rahatsızlık, cerrahınız tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçlarla kontrol edilebilir. İlk gün başınızı kaldırarak (tuvalete gitmek hariç) yatakta kalmayı planlayın.

Göz çevresindeki şişlik ve morlukların ilk başta artacağını ve iki veya üç gün sonra zirveye ulaşacağını fark edeceksiniz. Soğuk kompres uygulamak bu şişliği azaltacak ve kendinizi biraz daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Her durumda, göründüğünden çok daha iyi hissedeceksin. Şişlik ve morlukların çoğu iki hafta içinde kaybolmalıdır. Hemen hemen herkes tarafından fark edilmeyen bazı ince şişlikler birkaç ay kalacaktır.

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün içinde küçük bir kanama sık görülür ve birkaç hafta boyunca biraz tıkanıklık hissetmeye devam edebilirsiniz. Cerrahınız muhtemelen dokular iyileşirken burnunuzu bir hafta kadar üflememenizi isteyecektir. Ayrıca bir veya iki hafta boyunca ve bazen daha uzun süre burundan bir miktar akıntı bekleyebilirsiniz. Ameliyat edilen burun bölgeleri genellikle ameliyattan sonraki birkaç ay boyunca uyuşur. Bu nedenle burnunuzu aşırı soğuk veya güneş yanığından korumalısınız.

Burun bandajınız varsa, birkaç gün sonra çıkarılacaktır. Bandajın çıkarılması çok daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Bir veya bazen iki haftanın sonunda, tüm pansumanlar, ateller ve dikişler çıkarılmalıdır.

Ameliyattan sonra

Ameliyatın kalıcı sonuca ulaşması altı aydan bir yıla kadar sürse de, pansuman ve ateller çıkarıldıktan sonra yeni burnunuz görülebilir.

Biraz büyük bir burun daha küçük, daha rafine bir dişi şekle getirildiğinde, burun deliklerinin alevlenmesi meydana gelebilir. Burun normalleştiğinde (muhtemelen altı ay ila bir yıl sonra), burun deliklerinin boyutunun azaltılması gerekebilir. Bir yöntem Savak eksizyonudur. Burun ve yanak kavşağındaki kıvrıma bir kesi yerleştirilir ve burun deliğinin bir kaması çıkarılır. Bu prosedürle bir yara izi kalacaktır. Yara izi ağırlaşabilir ve büzülürse burun deliğinin kenarında bir çentik görünebilir.

Burun deliği açıklığının boyutunu azaltmada bir başka yaklaşım da burun tabanının eksizyonudur. Burada, her burun açıklığının tabanından bir doku kamasının çıkarılması gerçekleşir. Bu daha bilinçli yaklaşım tipik olarak burun deliğinin hemen içindeki kesiyi gizler.

Trans Kadın

About admin

Check Also

Burun Ameliyatı

Burun Ameliyatı

Estetik burun ameliyatı olup tıbbi terimi için kozmetik ya da estetik burun ameliyatı. Rinoplasti Latince Rhino (burun anlamına gelir) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete başla!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba,
Tayland'da cinsiyet uyum veya estetik ameliyatları üzerine hizmet veren bir hastaneyiz. Bu tür bir ameliyat düşünüyorsanız WhatsApp hattımız üzerinden sorularınızı yöneltebilirsiniz.